سامانه تبلیغاتی عمده فروشی یارِتیم

موکاپ چیست و چگونه کار می کند؟

وبلاگ

18 اردیبهشت 1402 1293 بازدید
سامانه تبلیغاتی عمده فروشی یارِتیم

موکاپ تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا هستند که خوردن یک فنجان قهوه را از بهترین و لذت بخش ترین حس های دنیا تشبیه می کنند و راغب هستن که همه روزه چندین بار این عمل را تکرار کرده و حس خوب خوردن یک فنجان قهوه اسپرسو خوب را تجربه کنند. اما مسئله اینجاست که همه ی افراد مهارت درست کردن یک اسپرسوی با کیفیت را ندارند به همین علت یا باید یک دستگاه اسپرسوساز برای خود تهیه کنند و یا برای خوردن یک فنجان قهوه هر روز به کافه ها و قهوه فروشی ها مراجعه کنند. امروز در یارتیم قصد داریم که در مورد رفع این چالش یک راهکار مناسب معرفی کنیم.

اگر که قهوه خور هستید و شرایط تهیه و نگهداری دستگاه های برقی اسپرسو ساز را ندارید، موکاپ همان وسیله ای است که در هر جایی نظیر خانه، محل کار، مسافرت و یا هر جایی که قصد درست کردن یک فنجان قهوه را داشته باشید کاربردی می باشد.

اما شاید شما هم مثل برخی افراد فقط اسم این وسیله را شنیده باشید و اطلاعات لازم راجع به چگونگی اجزای تشکیل دهنده و نوع کار با موکاپ را ندانید در این مقاله همراه یارتیم باشید تا تمام مشخصاتی که باید از یک موکاپ مناسب داشته باشید را به شما بگوییم.

مشاهده  عمده فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟

موکاپ چیست و چگونه کار می کند؟

موکاپ اولین دستگاه اسپرسو ساز است که بصورت غیرصنعتی یا به نوعی خانگی که بصورت اجاقی یا روگازی قابل استفاده بود در سال ۱۹۳۳ توسط لوییجی دپونتی برای آقای آلفونسو بیالتی طراحی شد و به ثبت رسید. این وسیله که با نام‌های قهوه‌ساز روگازی، موکا اکسپرس نیز شناخته می‌شود؛ عملکردی تقریبا مشابه با دستگاه اسپرسو ساز برقی دارد و طی فرایندی با فشار آب، عصاره قهوه را می‌گیرد و یک قهوه اسپرسو به شما می‌دهد. البته قهوه موکاپات قطعا تفاوت‌هایی با قهوه‌ اسپرسو ساز برقی دارد؛ که در ادامه برایتان گفته‌ایم.

این اسپرسو ساز ساده اما در عین حال کاربردی در کشورهای اروپایی همچون: پرتقال، ایتالیا، اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین نیز بسیار رایج است.موکا نام شهری در یمن است که در گذشته بندر مهمی برای تجارت قهوه بوده است.

اجزای تشکیل دهنده موکاپ:

قهوه ساز روگازی یا هما موکاپ دارای سه بخش اصلی و اساسی می باشد که در یارتیم به توضیحات آن می پردازیم:

قسمت پایینی برای آب، بخش وسط برای پودر قهوه و قسمت بالایی برای قهوه اسپرسو آماده شده است. در تصویر زیر اجزای موکاپات با جزئیات بیشتری آورده شده است.

اجزای تشکیل دهنده موکاپ
اجزای تشکیل دهنده موکاپ

طرز استفاده صحیح از موکاپ:

 1. در قسمت پایین موکاپ که جایگاه آب قرار دارد تا زیر سوپاپ کنترل فشار، آب بریزید.
 2. در جایگاه میانی پودر قهوه‌ی مناسب را بریزید و با دست و یا پشت قاشق روی آن را تمیز و یک دست کنید. در نظر بگیرید که فشار زیادی را به پودر قهوه ریخته شده در جایگاه میانی نیارید.
 3. جایگاه بالایی را با دقت و درست سرجای خود سوار کنید و ببندید.
 4. موکاپات را بر روی شعله گاز قرار داده و حرارت را روی کم تنظیم کنید.
 5. زمانی که ظرف بالایی شروع به پر شدن کرد، شعله را خاموش کنید تا کار تخلیه به آرامی به پایان برسد.
مشاهده  فروش عمده

چند نکته مهم هنگام استفاده از موکاپ:

 • قهوه اسپرسویی که برای اولین بار در موکاپات خود دم می‌کنید حتما دور بریزید.
 • ترجیحا از قهوه‌های تازه آسیاب شده استفاده نمایید تا عطر و طعم واقعی قهوه را بیشتر حس کنید حتی اگر شرایط آسیاب برایتان مهیا بود خودتان قهوه را آسیاب کنید
 • برای آسیاب کردن قهوه، درجه آسیاب را بر روی موکوپات تنظیم نمایید. قهوه آسیاب شده برای موکاپ نباید به میزان اسپرسو ساز برقی باشد و باید یک درجه از آن کمتر آسیاب شود.
 • قهوه را مستقیم در فنجان خالی نکنید؛ فنجان مخصوص سرو را از قبل با مقداری آبجوش گرم نمایید.
 • قهوه را زیاد فشرده نکنید و فقط به اندازه ظرفیت داخل سبد، قهوه بریزید؛ زیرا ممکن است باعث انفجار موکاپات شود.
 • برای خامه دهی و غلظت بیشتر قهوه، استفاده از فیلترهای کاغذی می‌تواند راه حلی عالی باشد.
 • شعله زیر موکاپات در کیفیت قهوه تاثیرگذار است و نباید شعله خیلی کم یا خیلی زیاد باشد چرا که ممکن است موجب سوختن قهوه شود.
 • از قهوه ترک و قهوه فرانسه برای تهیه اسپرسو استفاده نکنید؛ چون نتیجه نگرفته و یا قهوه‌ ناقص عصاره‌گیری می‌شود یا می‌سوزد.

 

چه نوع قهوه ای مناسب موکاپ می باشد؟

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، قهوه ی تازه آسیاب شده بهترین انتخاب برای درست کردن اسپرسو در موکاپ می باشد همینطور اگر قصد دارید پودر قهوه را بصورت آماده از بیرون تهیه کنید حتما به فروشنده متذکر شوید که آن را برای موکاپ آسیاب و آماده کند. چرا که آسیاب قهوه برای موکاپ فرق دارد و باید از قهوه ی ترک درشت تر و از قهوه فرانسه نرم تر باشد.

مشاهده  بهترین راهکارهای فروش اینترنتی + 9 نکته طلایی

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *