سامانه تبلیغاتی عمده فروشی یارِتیم

انواع سبک پوشش

وبلاگ

16 اردیبهشت 1402 2068 بازدید
سامانه تبلیغاتی عمده فروشی یارِتیم

امروزه کاربرد لباس بسیار فراتر از پوشش و محافظت است و سبک پوشش افراد تبدیل به یک وسیلۀ ارتباطی شده است. افرادهر روز از خود می پرسند که “چه بپوشم؟” و این پرسش بیهوده ای نیست چرا که در عصر حاضر لباس هایی که ما برتن می کنیم اهمیت ویژه ای یافته اند.

لباس ما ارتباط نزدیکی با هویت ما دارد و دربارۀ شغل، طبقۀ اجتماعی، شرایط اقتصادی و تفکرات ما به دیگران سرنخ هایی می دهد. در واقع سبک لباس پوشیدن را می توان نوعی ابراز و بازنمایی شخصیت فرد دانست.

ارتباط پوشش و هویت فرد دو جنبه دارد؛ یکی این که شما چه برداشتی از خودتان دارید که یک سبک پوشش خاص را انتخاب می کنید؟

دیگر این که این سبک پوشش چه اطلاعاتی دربارۀ شما به دیگران می دهد؟ سبک پوشش به خصوصیاتی اطلاق می شود که لباسی را ازلباسی دیگرمتمایزمی کند. برای مثال شلوار جین، یک سبک ویژه از شلواراست.

پژوهشگران مد کوشیده اند تا سبک های پوشش را دسته بندی وتعریف کنند. اما باید توجه داشت که بسیاری از مردم با این تعاریف آشنا نیستند وهنگام لباس پوشیدن به طور مشخص از یک سبک پیروی نمی کنند وممکن است پوشش آنها تلفیقی از چندین سبک باشد. دسته بندی های مختلفی برای انواع سبک وجود دارد که در این مقاله متداول ترین آن ها را می بینید:

سبک پوشش محلی

این نوع از تقسیم بندی سبک بر اساس منطقۀ جغرافیایی است. بیشترفرهنگ های دنیا سبک های پوشش مخصوص به خود را دارند که بر پایۀ سنت های محلی و آب و هوای منطقه شکل گرفته اند. در دهه های اخیر با رشد اینترنت و آشنایی مردم با فرهنگ های مختلف، تمایز میان پوشش ها هم کم رنگ تر شده است.

سبک پوشش فرهنگی

سبک های پوشش فرهنگی، فارغ از منطقۀ جغرافیایی و قومی، توسط افرادی که از ویژگی های فرهنگی خاصی پیروی می کنند، پوشیده می شود. این ویژگی ها می تواند سیاسی،هنری،ورزشی و… باشد. سبک پوشش فرهنگی، تعلق فرد به این گروه ها درهرمنطقۀ جغرافیایی وباهرقومیتی رامی تواند نشان دهد.معرفی و به تصویرکشیدن به جهت آشنایی با نوع پوشش و روند شکل گیری آن ها هریک از این سبک ها در این بخش از کتاب حاضر صرفا نزد اقوام و ملل دیگر است.

بدیهی است که این سبک ها و مدل ها با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ما سازگار نبوده و به هیچ وجه مورد تأیید نیست. با  بهره مندی از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی، طرح ها و مدل هایی در نوع پوشش در نزد بانوان و دوشیزگان مسلمان، از در کشور وجود دارد که ضمن حفظ حیا، عفت و وقار در جامعه مخصوصا تنوع رنگ و زیبایی نیز برخوردار باشند.

مشاهده  4 روش فروش عمده کالا ها در اینترنت
سبک پوشش فرهنگی
سبک پوشش فرهنگی

 

سبک پوشش قدیمی یا تاریخی

این مدل از سبک ها هنوز هم طرفداران خود را دارند. به سبک هایی که از مدل های پیش از دهۀ 1920 میلادی ایده   می گیرند، سبک های آنتیک و به آنهایی که از مدل های دهه های 1920 تا 1990 میلادی ایده می گیرند.

سبک های روستایی گفته می شود. الزم نیست که تمام اجزا و شکل لباس مشابه نمونۀ تاریخی باشد، بلکه ایده هایی از اجزا و قسمت های مختلف آن نمونه ها اخذ می شود و سبک های تاریخی و روستایی را ایجاد می کند. ً مثال یک لباس متعلق به دوران ویکتوریا به هیچ وجه در عصر حاضر قابل پوشیدن نیست زیرا با نیازهای انسان مدرن و امروزی اروپایی مطابقت ندارد؛ اما ایده های ویکتوریایی کاله های پردار یا جلیقۀ مردان در سبک های تاریخی، امروزه هم می تواند در جوامع آنها به کار رود.

 

سبک پوشش قدیمی یا تاریخی
سبک پوشش قدیمی یا تاریخی

 

سبک پوشش حرفه ای

بهترین مثالی که می توان برای این نوع سبک ها ذکر کرد، تأثیر جزئیات لباس های نظامی نظیر سردوشی ها، جیب ها، بوت های سربازی و رنگ خاکی بر پوشش های مردم است.

 

معرفی انواع سبک های پوشش:

 

از میان سبک هایی که در جهان رایج تر و محبوب تر هستند می توان به این سبک ها اشاره کرد: سبک سنتی ، سبک هنری، سبک شیک ، سبک کلاسیک، سبک نامتعارف، سبک مسحورکننده، سبک پر زرق و برق ، سبک رمانتیک، سبک غربی، سبک پسرانه ، سبک گوتیک، سبک خیابانی، و سبک روستایی .در زیر با برخی از متداول ترین این سبک ها آشنا می شوید:

سبک پوشش کلاسیک

سبک کلاسیک ممکن است راحت به نظر برسد. این سبک پوشش شامل لباس هایی می شود که در دهه های اخیر همیشه محبوب بوده اند مثل بلوز سفید جلوباز، کفش تخت شبیه به کفش باله، شلوار از پارچه های درجه یک تهیه می شوند و دمپا گشاد و چکمه های چرمی. لباس های سبک کلاسیک معموال دوخت هایی بسیار حرفه ای و بی نظیر دارند. سبک کلاسیک به تعادل اهمیت زیادی می دهد و خطوط دوخت در این سبک بسیار منظم و یک دست است.

این سبک از پوشش، حالتی از وقار، شکوه، ثبات و اعتماد به نفس ماندگاری را به مدل های زودگذر ترجیح را القا می کند. افرادی که سبک کلاسیک بر تن می کنند، معمولا رنگ های خنثی را ترجیح می دهند و ظاهری دل پذیر و با استعداد از خود ارائه می کنند. رنگ ها در این سبک معمولا یک دست هستند که گاهی با سبز و قرمز ترکیب می شوند.

در کمد لباس فردی که سبک کلاسیک می پوشد حتما بلوز سفید، یک شلوار مشکی و یک کت طوسی یافت می شود. تزئینات در این سبک بسیار ساده بوده و شامل گردن بند رشته ای مروارید، گوشواره تک نگین که روی گوش می چسبد و دست بند زنجیری می باشد. سبک کالسیک گاهی با نام سبک فرهیخته هم شناخته می شود.

مشاهده  یک را خوب سرمایه گذاری + 5 نکته مهم

 

سبک پوشش خیابانی

سبک خیابانی در غرب بر خلاف دیگر سبک های مد از استودیوهای طراحی مد و نمایشگاه های مد و لباس بیرون نمی آید، بلکه از آنچه به ” فرهنگ جوانان” معروف است نشئت می گیرد. این سبک از پوشش، بیشتر توسط جوان ترها و اغلب در شهر های بزرگ استفاده می شود و به نوعی می توان آن را الگویی از سبک لباس پوشیدن انسان های معمولی و عادی، در تضاد با ستاره ها و افراد مشهور دانست.

سبک خیابانی، خود چندین سبک را در بر می گیرد؛ در واقع سبک خیابانی سبکی برپایۀ فردیت است که طی آن هر فردی هویت چندگانه و باور هایش نمایش می گذارد. برخی از نظریه پردازان مد، سبک خیابانی را نوعی هنراجرا می دانند چرا که باعث می شود هویت ها از طریق انتخاب لباس بازنمایی شوند و مورد توجه قرار گیرد.

این تعریفی که ارائه شد، همواره در طول تاریخ وجودداشته است، امادر قرن بیستم میلادی بود و این نام به آن اطلاق شد. پس از جنگ جهانی دوم با رشد نظام های سرمایه داری سیستم های تبلیغاتی برای فروش کالا، روندی در مخالفت با آن شکل گرفت که بر هویت فردی تأکید داشت و سبک خیابانی را ترجیح می داد ودر واقع با تأکید بر سبک شخصی لباس پوشیدن، با برندسازی طراحان مشهور و سبکی که آنها برای لباس پوشیدن به مردم دیکته می کردند به مخالفت برخاست.

 

سبک پوشش هنری:

این سبک همان طور که از نامش پیداست متعلق به افراد خالق و هنرمند است.  این سبک از پوشش از سبک های متداول ً روحیه ای هنردوست و لطیف خبر می دهد. در سبک هنری معمولا از سبک های احتمالی اجتناب می شود و مدل هایی منحصر به فرد و متفاوت جای آن را می گیرند.

در سبک هنری، هنر های دستی نظیر پارچه های دستبافت، لباس های دست دوز و گردن بند ها و زیورآلات دست ساز جایگاه ویژه ای دارند که گاهی به دست خود ِفرد برتن کننده، درست می شوند

 

سبک پوشش سنتی:

سبک سنتی هم مثل سبک هنری، ردپا هایی از هنر و خلاقیت را در خود دارد. اما تفاوت این دو سبک در این است که از پارچه ها، مدل ها و رنگ های غیرمعمول استفاده می شود. سبک سنتی است که در سبک سنتی تقریبا روحی آزادانه دارد و در فرهنگ پوشش غربی، ایدۀ اصلی خود را از پوشش کولی ها گرفته است.

پوشش های این سبک از پارچه هایی آزاد، افتان و بدون آهار تهیه می شوند. از ویژگی های این سبک می توان به طرح های پیچیده، بلوز های روستایی، گردن بند ها و دست بند های متعدد، سربند، پانچو و جین های سنگ شورشده اشاره کرد.

مشاهده  فروش عمده لوازم التحریر در گناوه: بررسی مزایا و معایب

از مشخصات اصلی این سبک هنجارشکنی و استفاده از ایده های جدید است. این سبک از پوشش در دهه های 60 و 70 میلادی در غرب بسیار محبوب بود

 

سبک پوشش شیک:

این سبک به معنای مد روز هم هست، اما به این معنی نیست که در این سبک حتما باید از مدهای روز جهان پیروی کرد. افرادی که پوشش های سبک شیک را برتن می کنند معمولا از سبک کلاسیک هم استفاده می کنند. در این سبک لباس ها بسیار آراسته و جذاب اند

 

سبک پوشش پر زرق و برق:

این سبک پوشش بسیار شاخص، پر انرژی و برون گراست. همان طور که از نامش پیداست، در این سبک همه چیز براق و پر زرق و برق است و توجه ها را به خود جلب می کند. از ویژگی های بارز این سبک استفاده از اکلیل، ً نامتقارن بوده و چین ها و پولک های براق، سنگ و پارچه های زری دار است. لباس ها در این سبک معموال حلزونی های بسیار بزرگ، حاشیه های پف دار و رنگ های متنوع و براق در آنها به کار رفته است. در پوشش های این سبک گاهی چاپ های بزرگ برروی پارچه هم دیده می شود

 

سبک پوشش رمانتیک:

پوشش های این سبک اغلب شامل حلزونی، چین، پلیسه، تور، گیپور و پارچه های لطیف با طرح های گل، قلب و ستاره است. خطوط منحنی در این سبک نقش پررنگی دارند و گردن بند، گوشواره و دست بند هایی به شکل قلب این لباس ها را همراهی می کند

 

 

سبک پوشش نامتعارف:

هدف اصلی در این سبک پوشیدن لباس های غیر معمول، هیجان انگیز و متفاوت است. ًمثلا لباس های یک فرهنگ بومی ممکن است درکشوری دیگرنامتعارف به نظربرسند.

این سبک از پوشش، معمولا رمز آلود و جذاب  است. خطوط روان بلند، رنگ های قوی، قالب دوزی و گلدوزی، طرح های تزئینی نامتداول، چاپ های شلوغ نظیر درخت و جنگل، بافت های پر زرقو برق و زیورآلات براق و درخشان از اجزای پوشش این سبک هستند

 

 

سبک پوشش پسرانه:

تی شرت هایی با نقش های گرافیکی، پیراهن های مردانه، شلوار های جین و کتان و کفش های اسپرت از اجزای این سبک هستند. معمولا در این سبک لباس ها آزاد هستند و لباس جذبی پوشیده نمی شود. در سبک پسرانه معمولا به جز ساعت مچی از زیورآلات دیگری، استفاده نمی شود


 

سبک پوشش روستایی:

این سبک از پوشش، از سبک های قدیمی و روستایی تقلید می کند. لباس های متداول این سبک معمولا لباس هایی هستند که بین دهه های 1920 تا 1990 میلادی پوشیده می شدند. در این سبک گاهی در کنار لباس های سبک قدیمی از زیورآلات مدرن هم استفاده می شود

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *